Kontakt

  • >
    Kontakt

Studievalg Danmark,
Kontaktoplysninger

Du kan altid henvende dig til Studievalg Danmark ved at sende en e-mail til studievalg@studievalg.dk.

Du er også velkommen til at skrive direkte til det enkelte center.

Nordjylland@studievalg.dk
Midtvestjylland@studievalg.dk
Fyn@studievalg.dk
Oestjylland@studievalg.dk
Sydjylland@studievalg.dk
Hovedstaden@studievalg.dk
Sjaelland@studievalg.dk

Du er velkommen til at ringe til vores hovednummer:
3333 2000

Telefontid:
Mandag-torsdag:
Kl. 09.00-12.00 og 12.30-15.00

Presse:

Studievalg Danmark inviteres ofte af medier og samarbejdspartnere til at give et indblik i vejledning og vores kendskab til unge og videregående uddannelse.

For pressehenvendelser, kontakt:

Direktør Mathilde Tronegård
E-mail: mat@studievalg.dk
Tlf.: 3333 2001

Sikker Mail

Hvis din henvendelse indeholder oplysninger af privat karakter (personfølsomme oplysninger), kan du kontakte os via sikker mail på linket nedenfor. Du skal bruge dit NemID for at bruge denne funktion. Husk at skrive, hvor i landet du kommer fra, så din henvendelse bliver rettet til dit lokale Studievalgs center. Hvis din henvendelse er til en bestemt vejleder i Studievalg Danmark, skal du huske at skrive det i beskeden.

Brug sikker mail

Til samarbejdspartnere

I Studievalg Danmark er vi meget opmærksomme på betydningen af et godt og konstruktivt samarbejde. Vi er en lille organisation, som er meget bevidste om, at der er andre, der også hjælper unge og voksne på vej i forhold til videregående uddannelse. Studievalg Danmark samarbejder tæt med alle ungdomsuddannelser i Danmark. Vi deltager løbende i nationale og internationale udviklingsprojekter. Ud over det daglige samarbejde afholdes en række faste møder for vejlederne i hver region, og vi inviterer desuden til møde, når der opstår aktuelle vejledningsfaglige emner af fælles interesse. Vi har etableret faste Studievalgsråd i hver af vores regioner. Her mødes repræsentanter for uddannelsesinstitutioner og beskæftigelsesområdet til orientering og drøftelse af, hvad der rører sig i forhold til uddannelse og beskæftigelse lokalt og nationalt.

Copyright © 2020 Studievalg Danmark - All Rights Reserved